Ürünler

Kolajen gerçekten kilo verdirir mi?

Kolajenin kilo vermeye yardım eden en doyurucu proteinlerden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Reneva Ar-Ge Merkezi’nden Uzman Diyetisyen Ayşenur Fişek, kolajenin kilo vermeye yararı ve kilo vermek için neden kolajeni dikkate almak gerektiği konusunda şu bilgileri verdi:

KOLAJEN, TOKLUK HİSSİ VERİR

Kolajen protein peptitleri diğer protein türlerinden daha doyurucudur. Klinik deneylerde, kolajenin aynı miktardaki buğday, kazein ya da soya proteininden yüzde 40 daha fazla tokluk verdiği ve kolajen tüketen kişilerin, bir sonraki öğünde diğer tür proteinlerden tüketmiş kişilere göre yüzde 20 daha az yemek yedikleri bulunmuştur.

KOLAJEN İŞTAHI BASTIRMAYA YARDIM EDEBİLİR

Kolajenini kilo kaybetmek için başka bir yardımı da iştahı azaltmasıdır. Obez ve diyabetli hastalarla yapılan araştırmalarda, hidrolize kolajen alımının kana tokluk hormonu salgılanmasını uyardığı bulunmuştur. Kolajen tükettikten sonra hastaların iştahı azalmış, bu da genel besin alımının azalması sonucunu vermiştir. Bu diyabetli hastalar daha az yiyerek kilo kaybedebilmiştir, çünkü kolajen proteini iştahlarının azalmasında önemli bir rol oynamıştır.

KOLAJEN KAS KÜTLESİNİ KORUMAYA YARDIMCI OLUR

Yaş ilerledikçe kas kütlesi azalır ve genellikle kas kütlesinin yerini yağ dokusu alır. Bu kas kaybı idrarda azot miktarının fazlalaşması ve yaşlı insanlarda besinle alınan protein ihtiyacının artması ile bağlantılıdır. Kolajen proteini desteği, yaşlanmakta olan kişilerde yağsız vücut kütlesini korumaya ve azot dengesini sürdürmeye yardımcı olur. Daha yüksek kas kütlesi kilo kaybına yardımcı olur çünkü vücut daha hızlı kalori yakar.

KOLAJEN PROTEİNLERİ KİLO KAYBINI OLUMLU ETKİLER

Yeterli miktarda protein tüketmek yağsız vücudu korumak ve kilo kaybını desteklemek için önemlidir. Protein en doyurucu makro besindir. Araştırmalar proteince zengin diyetlerin daha uzun süre tok tutarak toplam enerji tüketimini azalttığını göstermektedir. Klinik çalışmalarda kişilerin protein ve düşük glisemik endeksli besin tüketimini artırması durumunda düşük protein diyeti yapan bireylere göre anlamlı bir şekilde daha fazla kilo kaybettikleri bulunmuştur. Bu da kolajenin kilo kaybettirme etkisini destekler niteliktedir.

KOLAJEN SELÜLİT GÖRÜNÜMÜNÜ AZALTMAYA YARDIMCI OLUR

Kolajen, derideki dermis tabakasını güçlendirerek selüliti gizlemekte de önemli bir rol oynamaktadır. Selülit, deri gerilip incelerek sarktıkça daha da görünür hale gelir. Kolajen desteğinin deride kolajen salgılanmasını artırdığı, esneklik ve kalınlaşmayı sağladığı ve bunların da deri altı tabakasındaki yağ hücrelerini gizlediği klinik olarak kanıtlanmıştır.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.