Pratik Bitki Bakımı

Katır tırnağı nedir? Katır tırnağı bakımı nasıl yapılır?

Katır tırnağı nedir, Katır tırnağı bakımı nasıl yapılır? Katır tırnağı çoğaltma yöntemleri nelerdir? Akdeniz iklimine ve bölgesine özgü katır tırnağı ile ilgili her türlü bilgiyi sizler için derledik.

Katır tırnağı ülkemizde doğal olarak yetişen özellikle Akdeniz iklimini seven sarı sarı çiçekleriyle hoş kokan ve yerel halk dilinde poruk olarak da bilinen bir çiçekli bitkidir. Katır tırnağı faydaları sebebiyle de sıkça kullanılır. Peki Katır tırnağı dikimi sonrasında Katır tırnağı bakımı nasıl yapılır?

Katır tırnağı bakımı için öneriler

Latince adı Sparteum olan Katır tırnağı bakımı için birkaç noktaya dikkat etmek gerekir.

Katır tırnağı çalı gibi bir bitkidir ve çok yıllıktır. Dikenleri yoktur ve dalları yeşikdir.

Katır tırnağı bitkisinin anavatanı Akdeniz ve çevresidir. Dolayısıyla kurak ve sıcak yaz mevsimine adapte olmuştur.

Katır tırnağı bakımı için toprak çok da önemli değildir. Kumluk yerde, taşlı, kayalı arazilerde veya erozyone uğramış yerlerde rahatlıkla yetişir.

İlgili yazı: Sümbül soğanı nasıl çoğaltılır?

İstanbul’da Sarıyer tepeleri gibi Karadeniz’e kıyısı olan yerlerde doğal olarak yetişir ve görülebilir. Kış soğuklarında en fazla -20 dereceye kadar dayanır.

Bahçeye Katır tırnağı ekecekseniz çalı tipi bir bitki olduğundan katır tırnağı fidanına en az 1 metrekarelik alan ayırmalısınız.

Katır tırnağı bakımı için güneş olmazsa olmazdır. Çok güneş alan balkon veya terasta yetiştirilebilir.

Katır tırnağı çoğaltma nasıl yapılır?

Katır tırnağı çoğaltma yöntemi genellikle dip sürgünlerinden ayırarak yapılır. Katır tırnağı çoğaltmayı tohumlarını zımparalayarak dikerek de yapabilirsiniz. Katır tırnağı tohumunu toprağa dikin. Yarım santim derinlik tohumun filizlenmesi için yeterlidir. Mutlaka direkt güneş ışığı gören bir yere dikmelisiniz. Kış sonunda kök sürgünlerinden ayırarak da katır tırnağını çoğaltabilirsiniz.