Hüsnuyusuf çiçeği anlamı ve Hüsnuyusuf çiçeği bakımı

94

Hüsnuyusuf çiçeği 2 yıllık bir çiçektir. Çok kolay yetişebilen bir çiçek olduğundan bahçelerde balkonlarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Birkaç noktaya dikkat ederseniz kolayca Hüsnuyusuf çiçeği yetiştirebilirsiniz. Hüsnuyusuf çiçeği anlamı, Hüsnuyusuf çiçeği bakımı ve Hüsnuyusuf çiçeği özelliklerini araştırdık.

Hüsnuyusuf çiçeği anlamı

Hüsnuyusuf çiçeği karanfil ile aynı cinse bağlı bitkilerdendir. Hüsnuyusuf çiçeği anlamı mükemmellik, incelik ve kahramanlık olarak bilinir. Ancak Hüsnuyusuf çiçeği anlamı renklerine göre değişebilir.

Beyaz Hüsnuyusuf çiçeği anlamı: Saflık ve temizlik anlamına gelir.

Pembe Hüsnuyusuf çiçeği anlamı: Şevkat ve sevgi demektir.

Mor Hüsnuyusuf çiçeği anlamı: Neşe ve içtenlik ifade eder.

Öneri yazı: Hercai menekşesi ne zaman ekilir?

Hüsnuyusuf çiçeği özellikleri

Hüsnuyusuf çiçeği az kokan ama çok güzel kokan bir çiçektir. Saksıda yetiştirirseniz balkonunuz ve eviniz mis gibi kokar. Çok yıllık bitki olan Hüsnuyusuf çiçeği 50 cm yüksekliğe kadar uzayabilir.

Hüsnuyusuf çiçeği bakımı

Hüsnuyusuf çiçeği bakımı çok zor değildir. Birkaç noktaya dikkat ederseniz oldukça kolaydır. Yarı gölge ve güneşli yerleri sever. Hüsnuyusuf çiçeğinin çok çiçek açması için düzenli sulanması önemlidir. Hüsnuyusuf çiçeği tohumu mayıs aylarında dikilmelidir. 25-30 derece aralığındaki iklim şartlarında dikilirse kolayca tutunur.

Hüsnuyusuf çiçeği tohumu önce bir müddet suda bekletilir. Sonra pamuk veya ıslak beze sarılarak filizlendirilir. Hüsnuyusuf çiçeği fideleri zedelenmeden mayıs aylarında toprağa dikilebilir. Humuslu kırmızı toprak idealdir. Hüsnuyusuf çiçeği tohumu 1 cm derine gömülse yeterli olur. Yarı güneşli ortama dikmek etkilidir. Toprağı çok kurutursanız veya çamur gibi olursa Hüsnuyusuf çiçeği güzel yetişmez. Hüsnuyusuf çiçeğini sularken musluk suyu kullanmalısınız ancak musluk suyunu 1 gün bekletip öyle sulamalısınız.

Hüsnuyusuf çiçeğini her sabah çok güneş açmadan sulayabilirsiniz ancak az az su vermek önemlidir. Çok sıcak ortamı sevmeyen Hüsnuyusuf çiçeği gölgede dinlenmek ister. Hüsnuyusuf çiçeği toprağı biraz kireçli olursa daha güzel açacaktır.