Fazla terlemeye ne iyi gelir?

31

Özellikle yaz aylarında terleme bir çoğumuzun ortak derdi. Sabah evden çıkmadan bir süre önce duşa girsek bile havanın ısınması, toplu taşıma kullanımı ve kapalı alanda bulunma gibi etkenler terlemeyi arttırıyor. Bazılarımız ise sadece yazın değil kışın soğuk havada bile sıklıkla terliyoruz. Fazla terleme durumda altta yatan sebepleri bulmak ve daha köklü çözümler üretmek gerekebiliyor. Fazla terlemeye ne iyi gelir, hangi bitkisel çözümler denenmelidir?

Neden terliyoruz?

Vücudumuzun ısısı yükselince oluşan sinir sistemi bezleri cilt üzerinde sıvı salgılamak üzere uyarılıyor. Tuzlu bir sıvının buharlaşması da terlemeye sebep oluyor. Terlemenin artışındaki en büyük etken beslenmemiz. Kullandığımız ilaçlar ve terlemeyi arttıran besinler ile terleme tetikleniyor ve aşırı terleme meydana gelebiliyor.

Genetik sebepler, baharatlar, hastalıklar ve menopoz gibi durumlar terlemeyi arttırabilir.

Terlemek sağlıklıdır ancak fazla terlemek sosyal hayatı olumsuz etkileyeceğinden önüne geçmek gerekebilir.

Fazla terlemeye ne iyi gelir?

Terlemenin önüne geçmek için sebebi araştırılmalı ve mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Terlemeye iyi gelen bazı bitkisel çözüm yolları kullanılmaktadır.

Atkuyruğu kaynatılıp bal ile tatlandırılarak içmek, bal mumu ve bal karışımını sakız gibi çiğnemek, çitlembik yaprağını kaynatarak balla karıştırıp içmek, erik hoşafı içmek terlemeye iyi gelen yöntemler arasındadır.