Dulavrat otunun faydaları nelerdir?

123
Dulavrat otu

Dulavrat otu şifalı bitkiler arasında sıklıkla bahsedilen bir bitkidir. Peki dulavrat otu zehirli mi? Dulavrat otu nelere iyi gelir? Dulavrat otunun faydaları nelerdir?

Dulavrat otu nedir?

Papatyagiller familyasından olan dulavrat otu, yol kenarlarında yetişir. Dayanıklı bir bitkidir, nemi sever. Orta, Kuzey ve Doğu Anadolu’da yetişmektedir.

Büyüklüğü 30-60 cm arasında olan dulavrat otu, yaz aylarında çiçek açar. Çiçeklerin rengi mor veya kırmızıdır. Hem kökü hem de yaprakları faydalıdır, ayrı ayrı kullanılabilir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yapraklarından yemek yapılır. Aminoasit, lif, kalsiyum, insülin, uçucu yağlar ve potasyum içermektedir.

Dulavrat otunun faydaları nelerdir?

  • Dulavrat otunun en bilinen faydası kanı temizleyici özelliğidir. Kanda oluşan bakteri ve virüsleri temizler. Aynı zamanda ağız metalleri de temizleyici özelliği vardır.
  • Romatizmaya bağlı ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Romatizma ağrıları için dulavrat otunun taze ve iri yapraklarının tüylü kısmı ağrıyan bölgeye koyulup bez ile sarılır. Bu sargı gece boyunca kalır. Günlük uygulanan bir yöntemdir. Romatizma için bir diğer kullanım şekli de dulavrat otu lapasıdır. Bitkinin yapraklarından bir lapa hazırlanır ve bu lapa ağrıyan bölgeye düzenli olarak uygulanır.
  • Dulavrat otunun sedef ve egzamaya iyi geldiği söylenmektedir. Yine hazırlanan lapa sorunlu bölgeye uygulanır.
  • Dulavrat otu idrar söktürücü bir bitkidir.
  • Misil etkisi ile dulavrat otu kabız giderici bir bitkidir. Dulavrat otu ile hazırlanan çay kabızlığa, şişkinliğe iyi gelir.
  • Gut hastalığına iyi geldiği söylenen dulavrat otu şişme, kızarıklık ve ağrıya iyi gelir.

Dulavrat otu lapası nasıl hazırlanır?

Dulavrat otu bitkisinin yapraklarını iyice ezin. Havanda dövebilirsiniz. Lapa haline gelen bitki lapasını rahatsızlık hissedilen bölgeye sürün ve bez ile sarın.

Dulavrat otu yağı hazır hazırlanır?

Dulavrat otunu yağ olarak da uygulayabilirsiniz. 1 avuç otu ince ince kıyıp kavanoza koyun. İçine üzerini örtene kadar zeytinyağı dökün. Bu karışımı 1,5 ay güneşte bekletin. 1,5 ay sonra karışımı kaynar suda kaynatın. Kaynattıktan sonra tülbent ile süzün ve yağınız hazır.

Dulavratotu çayı nasıl hazırlanır?

1 bardak kaynak su içine 1 tatlı kaşığı dulavrat otunu ekleyin. 10 dakika pişirin ve süzerek için.

Dulavrat otu zehirli mi?

Dulavrat otu zehirli mi derseniz bazı hastalıklar için pek iyi gelmemektedir. Diyabet hastalarına iyi gelmez. Kanı sulandırdığı için ameliyat öncesinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Papatya, çuha çiçeği ve krizanteme alerjiniz varsa muhtemelen dulavrat otuna da alerjiniz vardır. Hiç bir bitkiyi hekime danışmadan kullanmamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Pratikse