Demirhindi şerbetinin faydaları nelerdir?

demirhindi şerbetinin faydaları

Osmanlı mutfağının en sevilen şerbetlerinden olan Demirhindi şerbetinin faydaları nelerdir? Düzenli tüketilirse demirhindi şerbeti nelere iyi gelir? Ne gibi etkileri vardır?

Demirhindinin ana vatanı Afrika’dır ve 5000 yıl önce keşfedildiği tahmin edilen bir bitkidir. Demirhindi hem bitkisel tedavi alanında hem de lezzetinden dolayı mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Demirhindinin diğer adı hint hurmasıdır. Demirhindiden salatalarda, turşularda, reçel yapımında da faydalanılır. Bazı bölgelerimizde demirhindinin üzerine şeker serpilerek tüketildiği bilinmektedir.

Demirhindiyi papatya ve sinameki ile karıştırırsanı müshil etkisi gösterdiği söylenmektedir.

Demirhindi şerbetinin faydaları

Susuzluğa karşı çok etkilidir. Vücuttaki sıvı dengesini korur ve böreklerde taş oluşumunu engeller. Bu sebeple Ramazan ayında iftar ve sahur arasında tüketilmesi önerilir.

Bazı besinlerin yol açtığı mide ekşimesine karşı etkili olan demirhindi şerbetinin faydaları arasında mide asidini dengelemesi de bulunur. Bağırsakları rahatlatır, kabızlık sorunu varsa yardımcıdır.

Limon otunun faydaları nelerdir?

Konsantrasyonu artırır.

İçeriğindeki C vitamini kötü kolesterolü düşürür.

Demirhindi antimikrobiyal özellik gösterir. Vücuttaki zararlı parazitleri azaltır.

Demirhindi şerbeti hazırlamak için 50 gram demirhindiyi yarım litre suda kaynatıp süzerek tüketebilir ya da hazır demirhindi şerbetlerinden alabilirsiniz.

Kronik bir rahatsızlığınız varsa veya ilaç kullanıyorsanız ya da hiçbir şikayetiniz olmasa bile uzmana danışmadan tüketmemeniz önerilmektedir.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.