Bisfenol A (BPA) nedir?

1242

Bisfenol A ya da BPA nedir? Bisfenol a zararları nelerdir? Bisfenol A nelerde bulunur? İşte Bisfenol A hakkında bilinmesi gerekenler…

Bisfenol A ya da BPA 1960’lı yıllarından bu yana kullanılan plastikler ve reçinelere verilen addır. Bisfenol A polikarbonat plastik ve epoksi reçinesinde bulunur. Polikarbonat plastikler gıdaları ve su şişesi gibi içecekleri muhafaza etmek için kullanılan kapların üretiminde kullanılır.

Epoksi reçinesi teneke, kapak ve su tedarik hatları gibi metal ürünlerin içerisindeki kaplama için kullanılır. Bazı diş dolgu malzemeleri ve kompozitler de BPA içerebilir.

Yapılan bazı araştırmalar BPA ile üretilen kapların içerisindeki yiyecek ve gıdaların bir miktar BPA içerdiğini göstermiştir. Gıdaların BPA ile teması sağlık açısından zararlı etkiler yaratabilir çünkü BPA beyinde, fetüsün, bebeklerin ve çocukların prostat bezini olumsuz etkileyebilir. BPA’nın ayrıca çocukların davranış biçimleri üzerinde de olumsuz etkileri görülmüştür. Bazı araştırmalar da BPA ve yüksek tansiyon sorunu arasında bir bağ olabileceğini ortaya koymuştur.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, temas sebebiyle gıdalara az miktarda karışan BPA’nın herhangi bir zarara yol açmadığı yönünde fikir bildirmiştir. FDA’nın yaklaşımı konu hakkında yapılan yüzlerce çalışmaya dayanmaktadır.

BPA hakkında endişesi olan kişilerin aşağıdaki adımları dikkat etmesi gereklidir:

BPA içermeyen ürünler kullanın: Günümüzde birçok üretici BPA içermeyen malzemeler kullanmaktadır. BPA içermeyen ürünlerin üzerinde bu bilgi genellikle yer alır. Kutu üzerinde herhangi bir bilgi yoksa 3 ve 7 kodlu geri dönüşüm kodları BPA içeren ürün anlamı taşır.
Teneke konserve ile paketlenen ürünleri satın almayın.
Isıdan kaçının: Polikarbonat plastik içeren ürünleri mikrodalga ve bulaşık makinesine yerleştirmeyin. Bu ürünlerin ısıya maruz kalması durumunda BPA gıdalarla temas edebilir.
Sıcak yiyecekler ve içecekler için plastik malzemeler yerine cam, porselen ve paslanmaz çelik kapları kullanın.