Pratik Tarifler

Birlikte tüketince faydası artan besin çiftleri

Her besinin kendine has özellikleri ve sağlığımıza faydaları var. Ancak bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki bazı yiyecekleri birlikte tüketirseniz faydaları daha fazla oluyor. Birlikte tüketince faydası artan besin çiftleri sayesinde beslenme düzeninizi değiştirebilir ve besinlerden daha fazla besin değeri alabilirsiniz.

Birlikte tüketince faydası artan besin çiftleri

Çay ve Limon

Çay içmeyi seven bir toplum olmamızın yanı sıra yeşil çay da son dönemlerden oldukça sık tüketiliyor. Bilim adamlarına göre yeşil çay içerken içine 1 damla limon suyu eklerseniz daha faydalı olacaktır. Limon çayın içerisindeki faydalı bileşenlerin emilimini arttırmaktadır.

Muz ve yoğurt

İnülin denilen bir maddeyi hiç duydunuz mu? İnülin yoğurt gibi fermente gıdalarda bulunan probiyotiklerin büyümesini tetikler. Probiyotikler yararlı bakterilerdir. Bu nedenle yoğurda muz, kuşkonmaz, soğan, sarımsak veya pırasa eklerseniz daha faydalı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler

Demir ve C vitamini

Çocukluğumuzda gördüğümüz gibi besin deposu olan ıspanağa yoğurt yerine C vitamini eklemek çok daha mantıklı bir karar. Araştırmacılar fasulye, ıspanak ve tam tahıllarda bulunan demirin emilimini arttırmak için C vitamini ile birlikte alınmasının akıllıca olacağını söylüyor.

Et ve taze otlar

Birlikte tüketince faydası artan besin çiftleri arasında en lezzetlisi sanıyoruz ki et ve taze otlar. Etin üzerine taze kekik serpmeyi seviyorsanız çok şanslısınız çünkü hem lezzeti hem de faydası artıyor. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki taze otları et piştikten sonra eklemek. Öncesinde eklerseniz yüksek ısıda faydası yerine zararı olabilir. Yapılan araştırmalara göre taze otlar kanserojen maddelerin riskini %70 oranında azaltıyor.

Pratikse