Begonvil çiçeği nasıl yetiştirilir?

2706

Begonvil çiçeği bol güneş seven, rengarenk türleri ile bahçenize renk katan çiçekli bir bitkidir. Peki Begonvil çiçeği nasıl yetiştirilir? Begonvil çiçeği anlamı nedir? Begonvil çiçeği bakımı nasıl yapılır? Gelin hep birlikte hepsini öğrenelim 🙂

Begonvil çiçeği renkleri

Begonvil çiçeğinin renkleri çok fazladır. En bilinen Begonvil çiçeği rengi mor olsa da beyaz, sarı, turuncu, fuşya, bordo, pembe renkleri de vardır.

Popüler yazı: Yuka bitkisi nasıl çoğaltılır?

Begonvil çiçeği nasıl yetiştirilir?

3 ana türü olan Begonvil çiçeği özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerini sever ve buralarda yetiştirilir. Fransa’dan dünyaya yayılan begonvil çiçeğini bahçenizde de yetiştirebilirsiniz. Türkiye’nin özellikle sıcak ve kıyı iklimleri begonvil için çok uygundur. Begonvil çiçeği oldukça dayanıklı bir çiçektir.

Begonvil çiçeğine gelin duvağı, Rodos sarmaşığı veya konsolos çiçeği de denilir.

Yılın 11 ayı mor, pembe veya kırmızı çiçekler açar. bir ay dinlenir, çiçek açmaz.
Bahçede ev yanında olursa eve sarılır, evle bütünleşir, balkon ya da veranda üstünü sarar, müthiş görüntüler oluşturur.

Begonvil çiçeği anlamı için adını kimden aldığını bilmek gerekir. Begonvil çiçeği adını, kendisini 1768 yılında Brezilya’da keşfeden ve Avrupa’da tanınmasını sağlayan Fransız amiral Louis Antoine de Bougainville’den almıştır.

Begonvil çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Begonvil çiçeği güneşi seven bir bitkidir. Kuytu bir yere ekmelisiniz ki begonviller don ve soğuk havada ya da güçlü rüzgarda zarar görmesin.

Geçirgen bir toprak kullanmak önemlidir. Begonvillere arada gübre verebilirsiniz.

Begonvil çiçeği saksıda da yetiştirilir. Saksıda yetiştirecekseniz 2 yılda bir bir boy büyük saksıya geçirmelisiniz ve kök budaması yapmalısınız.

Begonvil çiçeği budaması sık yapılmalıdır. Bahçeye ekerseniz de sık sık budamanız gereklidir.

Begonvil çiçeği nasıl yetiştirilir öğrendiyseniz artık siz de bahçenize bu müthiş çiçekten dikebilirsiniz.