Pratik Sağlık

Baldıran otu faydaları

Baldıran otu faydaları

Baldıran otu veya ağu otunun Latince adı Conium Maculatum’dur. Zehirli bir bitki olan Baldıran otu insanı felç edebilen özelliklere sahiptir. Ancak Baldıran otu faydaları da bulunan bir bitki olduğundan ağrılar için de kullanılır. Baldıran otu tarihçesi, Baldıran otu faydaları ve Baldıran otu nerede yetişir araştırdık.

Baldıran otu nerede yetişir?

Baldıran otu ülkemizin her kesiminde ve Avrupa’da yetişen bir bitkidir. Genelde Baldıran otunu tarla ve yol kenarlarında sıklıkla görürüz.

Kudret narının faydaları

Meyvesi koyu renkli veya yeşil renkli olabilen Baldıran otu tüm Türkiye’de yetişir. Yazın beyaz çiçek açan Baldıran otu bitkisi 1-2 metre boyundadır.

Baldıran otu faydaları

Baldıran otu tıbbi etkileri oldukça fazla olan ancak aynı zamanda zehirli olan bir bitkidir. Dikkatli kullanılmazsa çok kuvvetli olan Baldıran otu öldürebilir. Baldıran otu faydaları sebebiyle genelde lapa haline getirilerek kullanılır. Baldıran otunun meyveleri tamamen olgunlaşınca toplanır ve çiçekli dallarıyla birlikte kurutulur ve kapa yapılır.

Baldıran otu faydaları şöyle sıralanabilir:

– Baldıran otu tüketilmeden haricen kullanılırsa ağrı kesici ve rahatlatıcı özellik gösterir.
– Baldıran otu zehri çok kuvvetlidir. 6 gram Baldıran otu kişiyi felç etmeye ve hatta öldürmeye yeterlidir.

Altın otunu kimler kullanamaz?

– Baldıran otu merhem veya lapa gibi haricen kullanılırsa romatizmal ağrılara iyi geldiği söylenir.
– Baldıran otu romatizma ağrısı haricinde çıban ve uyuza da iyi geldiği için halk arasında kullanılır.

Tarihte Baldıran otu ve Baldıran zehri

Tarihte baldıran otu genellikle cadılarla özdeşleştirilmiş bir bitkidir. Söylenenlere göre cadılar Baldıran otunu zehirli olduğu için sıklıkla kullanırmış. Bu sebeple Alman ve Rus kültüründe Baldıran otu şeytanın bitkisi olarak tanınırmış.

Baldıran otu denilince aklımıza genelde ünlü Yunan filozofu Sokrates gelir. Sokrates dönemin yönetimi tarafından Baldıran zehri içerek intihar etmeye mahkum edilmişdir. M.Ö. 4. yüzyılda gerçekleşen bu olay sebebiyle Baldıran otu ve Sokrates özdeşleşmiş konulardır.

Baldıran otu faydaları ne kadar bilinirse bilinsin gördüğünüz gibi ölüme sebep olabilecek derecede zehirli bir bitkidir. Kesinlikle bilinçsizce kullanımını tasvip etmediğimizi vurgulamak isteriz.