Avokado çekirdeği nasıl filizlendirilir?

Avokado çekirdeği filizlendirme aşamaları

Avokado çekirdeği filizlendirme trendi bu aralar aldı başını gidiyor. İyiden iyice günlük tüketilen meyvelerden biri haline gelen ve pek çok tarifte kullanılan avokadoyu çekirdeğinden filizlendirmek de mümkün. Bu avokadolar bir gün meyve verir mi yoksa aşılama yapmak gerekir mi o konuları daha sonra inceleyeceğiz ancak şimdilik sadece yeşilliği bile olsa pek güzel görünüyor.

Avokado çekirdeği filizlendirme aşamaları

Avokadonun çekirdeğini meyvenin içinden zarar vermeden çıkarın.

Çekirdeği kurulayın ve suyun içinde 5 dakika kadar bekletin.

Avokado çekirdeğinin sivri kısmı üst düz kısmı alt tarafıdır.

Sivri tarafı yukarı bakacak şekilde tutun.

Çekirdeğe 3-4 kürdan saplamak gerekli çünkü çekirdeği tamamen suya batırmayacağız. Biraz havada kalması gerekecek. 20 derecelik bir açıyla kürdanları dikkatlice batırın.

Kürdanları batırınca avokado çekirdeğini bir bardak suya koyun. Çekirdeğin alt kısmı kürdan hizasına kadar suya batmış olacak.

Avokado çekirdeği filizlendirmek biraz sabır ister. İlk filizi görmeniz 3-6 hafta arasını bulabilir. Çekirdek yavaş yavaş çatlar ve üst kısımdan filiz büyürken alt kısımdan kökler belirmeye başlar.

Avokado filizlendirme

Avokado filizi 15-20 santimetreye ulaşınca yeni yaprakların çıkmasını sağlamak için budamak gerekiyor. Filizi yarısından kesebilirsiniz.

Avokado çekirdeği için zengin bitki toprağı kullanmalısınız. Toprağı saksı hizasının 2-3 parmak altında kalacak şekilde doldurun. Toprağın ortasında bir çukur açıp çekirdeği oturtun. Avokado çekirdeğini tamamen gömmemelisiniz. 1-2 santimetrelik kısmı açıkta kalmalı. Dinlenmiş su ile sulayın.

Avokado filizlenmesi ve daha iyi büyümesi için toprak sürekli nemli olmalı.

Pratikse

Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.