Pratik Sağlık

Avokado çekirdeği çayı faydaları

Avokado çok faydalı tropik bir meyvedir. Son yıllarda da ülkemizde artan bir oranda tüketilmektedir. Avokadonun çekirdeği ise pek bilinmese de çok faydalıdır. Avokado çekirdeği çayı nasıl yapılır? Avokado çekirdeği çayı faydaları nelerdir?

Avokado çekirdeği çayının faydaları

Avokadonun içindeki aminoasitlerin %70’i çekirdeğinden bulunur. Özellikle cilt sorunlarına, kas ağrılarına, eklem rahatsızlıklarına avokado çekirdeği çok iyi gelir. Avokado çekirdeğinden çok fazla miktarda çözünür lif de bulunur.

Avokado çekirdeğinin faydaları

Antioksidan özelliği vardır. Hücrelerin yaşlanmasını önler.
Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
Meyvenin posasında bulunan yağ yakıcılar çekirdeğinde de bulunur. Avokado çekirdeği çayı zayıflatıcı özelliğiyle bilinir.
Afrodizyak etkilidir.
Epilepsiyi önler.
Tiroid düzensizliğine iyi gelir.

Avokado çekirdeği zehirli mi?

Avokado çekirdeği zehirli değil aksine oldukça faydalıdır. Ancak avokado çekirdeği içinde barındırdığı tanen maddesinden dolayı fazla tüketilirse kabızlığa neden olabilir.

Ancak bu etkisi nedeniyle avokado çekirdeğini öğütüp peynir ve un ile karıştırırsanız fare zehri olarak kullanabilirsiniz.

Avokado çekirdeği çayı nasıl yapılır?

Avokado çekirdeğini meyvenin içinden çıkarınca çekirdeğin etrafındaki ince kahverengi kabuğunu soyun. Ardından çekirdeği rendeleyin veya kısık ateşte kavurun. Kahverengileşince 10 dakika suda kaynatıp 5 dakika demlenmesi için beklerseniz avokado çekirdeği çayı hazır demektir.

Avokado çekirdeği nasıl toz haline getirilir?

Avokado çekirdeği toz haline getirilerek de kullanılabilir ve saklanabilir. Avokado çekirdeğini çıkardıktan sonra yine etrafındaki ince kahverengi kabuğu soyun. Çekirdeğin kırmızı olduğunu göreceksiniz. Rendeleyerek salata, çorba, yahni, pilav ve makarnada çeşni olarak avokado çekirdeği tozu kullanabilirsiniz. Ayrıca çekirdeği yeterince kavurursanız kahve çekirdeği öğütücüsüne atarak toz haline getirebilirsiniz.