At kestanesi yağının faydaları

292
At kestanesi yağının faydaları

At kestanesi yağının faydaları saymakla bitmez demiyoruz ve bir bir At kestanesi yağı hakkında kısa bilgiler paylaşmaya başlıyoruz.

At kestanesinin Latince adı Aesculus hippocastanum’dur. At kestanesinin yağı çıkartılarak hastalıklara karşı kullanılır. At kestanesi yağının faydaları sebebiyle pek çok ürün geliştirmiştir. At kestanesi yağı ile At kestanesi kremi üretilmektedir.

At kestanesi yağının faydaları

At kestanesi yağının faydaları genel olarak şöyle sıralanabilir:

At kestanesi yağı şalgam söktürü ve göğüs hastalıklarına iyi gelir.

Hemoroide yani basura iyi gelir.

Romatizmal hastalıklara karşı etkilidir, kemikleri korur.

Vajinada batık kıl nasıl çıkarılır?

At kestanesi yağı burkulma, kas ağrısı, donma, morarma ve ödeme iyi gelir.

Yorgun ve ağrılı bacaklara iyi gelir.

Varis için At kestanesi yağı karışımı

1 çay kaşığı At kestanesi yağı ile bir çay kaşığı üzüm çekirdeği yağını karıştırır. Karışımı gece yatmadan önce varisli bölgeye sürün. Bir gece bekletin. At kestanesi yağı varise iyi gelir.

Romatizma için At kestanesi masaj yağı

Yarım yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı At kestanesi yağını karıştırın. Günde 2 kere ağrıyan romatizmalı bölgeye sürün.

Kırışıklıklar için At kestanesi kremi ve yağı

At kestanesi yağını kırışıklıklara karşı da kullanabilirsiniz. 50 ml E vitamini yağının içine 5-10 damla At kestanesi yağını damlatın. Yatmadan önce cildinize sürün. Cildiniz hassas ise 5 damla yağ yeterli olacaktır. Kuru ciltler için de nemlendirici etkilidir.

At kestanesi yağını kimler kullanamaz?

At kestanesi yağını hamileler, emziren kadınlar kullanamaz. Kronik hastalığınız varsa doktora sormadan At kestanesi yağını kullanmayın. Karaciğer ve böbrek rahatsızlıklığı olanlar At kestanesi yağını kullanmamalıdır. Hassas ve alerjik bünyesi olanlar da At kestanesi yağını kullanmamalıdır. Alerjik reaksiyon olup olmayacağını cildinizde elinizin üstü gibi bir yerde deneyin. Eğer tahriş, kaşıntı veya kızarıklık yoksa yüzünüze uygulayın.

Halk arasında koca atkestanesi, beyaz çiçekli atkestanesi ve Hint kestanesi olarak da bilinen ve çınar ağacına benzeyen güzel görünümüyle sokakları süsleyen atkestanesinin zehirli olan meyveleri, haricen kullanıldığında varis ve basura iyi geliyor.

At kestanesi yağının faydaları gördüğünüz gibi pek çok farklı rahatlıklığa karşı etkilidir. Ancak doktorunuza danışmadan kullanmamanızı hatırlatmak isteriz.

Pratikse.com