Antoryum çiçeği bakımı ve Antoryum çiçeği çoğaltma

Atatürk çiçeği olarak da bilinen antoryum çiçeği genelde ofiste sık sık karışımıza çıkar. Antoryum çiçeği bakımı nasıldır, antoryum çiçeği çoğaltma nasıl yapılır?

Antoryum çiçeği çeşitleri

Antoryum çiçeğinin saksı çeşidi olarak pembe, beyaz ve kırmızı renk çeşitleri vardır.

Antoryum çiçeklerinin boyları 40 cm ile 80 cm arasında değişmektedir.

Antoryum çiçeği bakımı

Antoryum çiçekleri cam önü veya kapı önü gibi rüzgar alacak, cereyanda bırakacak yerlere koyulmamalıdır,yoksa yapraklarını döker.

Antoryum direkt olarak gün ışığına da maruz kalmamalıdır. Dolaylı ışığı sever. Bu sebeple perdenin önüne koyularak hafif güneşte beslenebilir.

Karanlıkta kalan kısım ise haftada 1 kere ışık alan yöne doğru çevrilmelidir. Yoksa dengesiz büyür ve yapraklarında sararma meydana gelir.

Antoryum çiçeği sulama ölçüsü nedir?

Antoryum çiçeğini sulamadan önce suya ihtiyacı var mı diye iyice kontrol edilmelidir. Parmağınızı toprağa bastırın. Toprak hala nemli ise 1 gün sonra sulayın.
Sularken dikkat etmeniz geren bir diğer önemli konu da çiçeğe verilecek suyun oda sıcaklığında olmasıdır.

Kış aylarında düzenli bir şekilde haftada 1 kez yaz aylarında ise hava sıcaklıklarının artmasından dolayı düzenli olarak haftada 2 kez sulamalısınız.

Sulamada sürekli aynı ölçüyü kullanmalısınız. Sulamadan sonra saksının altındaki biriken su böceklenme ve koku olmaması için dökülmelidir. Saksıda su kalmamalıdır.

Antoryum çiçeği nasıl yetiştirilir?

Antoryum çiçeği direkt olarak gün ışığına maruz kalmamalıdır. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebildiğinden çiçeğin güneş ışığı almayan yönü arada çevrilmelidir. Çevirmezseniz solabilir, sararabilir veya kararabilir.

Antoryum nasıl sulanır?

Antoryum çiçeği, yazın haftada iki ile üç kere, saksıya üstten dökülecek şekilde sulanmalıdır.

Sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Arada 2 tam gün geçmesine özen gösterilmelidir.

Sulama yaparken kullanılan ölçek hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su saksının dibinde kalmamalıdır. Saksının dibinde su kalırsa hem böcekler gelir hem de koku olur.

Sulamada en önemli kural bitkinin toprağının kurudukça su verilmesidir. Toprak nemli ise ertesi gün tekrar kontrol edin ve kuruduysa sulayın.

Antoryum nasıl budanır?

Antoryum çiçeği uzun süre yaşayan bir bitkidir. Antoryum çiçekleri solup geçtikten sonra budama yapılabilir. Çiçeklerin budandığı yerden hava almasını engellemek için mum damlatabilirsiniz. Böylece daha uzun süre bakabilirsiniz.

Antoryum çiçeği toprak değiştirme

Antoryum çiçeğinin toprak değişimi Nisan-Mayıs aylarında yapılabilir. Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus çiçeği en fazla 1 beden büyük saksıya taşımaktır. Birden çok büyük saksıya taşırsanız adapte olmayabilir.
Antoryum hastalıkları ve antoryum için bitki besini

Antoryum bitkisi eğer sağlıklıysa vitamin vermeye gerek yoktur. Fazla vitamin de çiçeğin solmasına neden olabilir. Satılan bitki besinlerinden 1 litreye bir kapak olacak şekilde besin koyabilirsiniz. Bitki besini eklediğiniz suyun oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Asla soğuk veya sıcak su ile çiçek sulamayın.

Antoryum neden çürür?

– Aşırı sulama antoryumu çürütür.
– Saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun deliklerden tabağına çıkmaması çiçeği çürütür.
– Hastalanmış bir bitkinin yakınlarda olması haşere ve hastalık geçişine neden olabilir.

– Kalitesiz toprak ve vitaminsiz toprak çiçeği çürütür.
Çiçeğin yaprağında pamuksu oluşum, böcek vs gördüğünüzde zirai ilaçlar satan bir yetkiliye durumu anlatın ve gerekli ilacı alarak çiçeğinize uygulayın.

Antoryum çoğaltma nasıl yapılır?

Antoryum da diğer saksı çiçeklerinde olduğu gibi 2 şekilde çoğaltılır

1 – Gövdeden alınan kök kullanılarak çiçek çoğaltılır. Kök toprağa direkt olarak dikilir ve tutunup büyümesi beklenir.

2 – Dal ve yapraktan alınan çiçekle çoğaltılır.