Genel

Altın otunu kimler kullanamaz?

Altın otu son zamanlarda pek yaygın kullanılıyor. Altın otunun yararlarına odaklanınca da Altın otunu kimler kullanamaz kısmına pek önem verilmiyor. Biz sizler için altın otunun zararlarını ve kimlerin kullanmaması gerektiğini derledik.

Altın otu da diğer bitkiler gibi nasılsa doğaldır denilerek rastgele kullanılmamalıdır. Her türlü bitki farklı etki gösterir. Bu sebeple altın otu kullanmadan önce mutlaka bir uzmanla konuşmak gerekmektedir. Ülkemizde pek çok farklı isimle bilinir ve kullanılır; altın otu, altın çiçek, ölmez çiçek, güneş çiçeği ve uludağ çiçeği kullanılan isimlerindendir.

Altın otunu kimler kullanamaz?

Şifalı bitkilerin toplanma, kurutulma, depolama ve paketleme işlemleri sırasında ehil olmayan kişiler sebebiyle pek çok yanlışlığa maruz kaldığını biliyoruz.

Örneğin şifalı bitkilerin yaprak ve çiçekleri kesinlikle güneşte kurutulmamalıdır. Şifalı bitkiler gölgede kurutulmalıdır.

Bu sebeple diğer şifalı bitkilerde olduğu gibi altın otunda da üretici çok önemlidir. Bilinen bir yan etkisi olmasa da Altın otunun fazla kullanılmaması gerekmektedir. Altın otunu ve altın otu yağını hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaması önemlidir. Doktor kontrolünde kullanımı uygun ancak kontrolsüz ise altın otunun kullanımında sorunlar ortaya çıkabilir. Altın otunu kimler kullanamaz sorusunun cevabı olarak bu durumda hamileler ve emziren anneleri sayabiliriz.