Altın çanak çiçeği faydaları

358

Mayasıl otu, altın çiçek, güneş çiçeği, ölmez otu ve dalak otu gibi adlarla da anılan altın otu ya da altın çanak çiçeği, idrar söktürücü, taş dökücü, kanser önleyici, alerji önleyici, ateş düşürücü özellikleri nedeniyle sağlık açısından pek çok faydası olan bir bitkidir. Sarı sarı çiçekleri ile şahane görünür ve sağlık açısından epey faydalıdır. Altın çanak çiçeği faydaları nelerdir?

Altın çanak çiçeği bir bitkidir. Kurutulmuş çiçek ilaç yapımında kullanılır.

İnsanlar, kramplara eşlik eden safra taşları da dahil olmak üzere karaciğer ve safra kesesi bozuklukları için altın çanak çiçeği kullanır. Ayrıca mide rahatsızlığı ve iştahsızlığı tedavi etmek için tercih edilir.

Balkanlar’da çok değerli olan helichrysum, Akdeniz ve Afrika’ya özgü toksik olmayan, tahriş edici olmayan, güçlü aromatik bir bitkidir. Çok çeşitli sağlık sorunlarını tedavi eden ve bize sağlıklı ve uzun ömür veren mucizevi bir bitki olarak kabul edilir.

Altın çanak çiçeği faydaları

Helichrysum yani altın çanak çiçeği, cilde inanılmaz faydaları ile ünlüdür.

Helichrysum’daki bileşikler, cilt tahrişlerine, yavaş yara iyileşmesine, cilt enfeksiyonlarına ve kızarıklıklara neden olan mantar ve bakterilere karşı etkilidir. Helichrysum’u yara izleri, kırışıklıklar, çürükler, yanıklar, kurdeşen, egzama ve sedef hastalığı için kullanabilirsiniz ancak mutlaka doktor kontrolünde olmasına özen gösterin.

İlgili yazı: Safran suyunun faydaları nelerdir?

Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde, insanlar Helichrysum’u iltihaplanmayı önlemek ve iyileşmeyi teşvik etmek için yara izleri için kullanmaktadır.

Altın çanak çiçeği aynı zamanda doğal bir akne ilacıdır. Tıbbi araştırmalara göre, güçlü antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda cildi kurutmadan veya kızarıklık ve diğer istenmeyen yan etkilere neden olmadan etki eder.

Ölmez otu, yüzlerce yıldır Avrupa halk tıbbında kalp problemleri için kullanılmaktadır. Günümüzde modern tıp, bu iddiaları doğruluyor – bir çalışma, Helichrysum’un yüksek tansiyonu düşürerek, düz kas işlevini artırarak ve iltihabı azaltarak kan damarı işlevini iyileştirdiğini öne sürdü. Altın çanak çiçeği, kan basıncını düşürmenin yanı sıra kalbinizi sağlıklı tutmak ve gelecekteki hastalıkları önlemek için de yardımcıdır.

Altın çanak çiçeği, yiyecekleri parçalamak ve hazımsızlığı önlemek için gerekli olan mide sularının salgılanmasını uyarmaya yardımcı olur. Türk halk tıbbında binlerce yıldır idrar söktürücü olarak, vücuttan fazla suyu çekerek şişkinliği azaltmaya yardımcı olmak ve mide ağrılarını gidermek için kullanılmaktadır.

Bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı aslında bağırsakta bulunduğundan, Helichrysum’un bağırsak iyileştirici ve antienflamatuar özellikleri, bağışıklığı etkili bir şekilde artırmasına yardımcı olur.

Altın otu güçlü bir koruyucu bitkidir ve bağışıklığımızı aktif tutar ve yolumuza çıkan herhangi bir hastalığa karşı iyi bir şekilde hazırlanmayı sağlar. Bir problemi önlemek, her zaman iyileştirmekten daha iyi bir seçenektir ve Helichrysum’un bağışıklık sistemi üzerinde o kadar etkisi vardır ki, HIV kapma riskini bile azaltabileceği söylenmektedir.

Altın çanak çiçeği kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik veya kronik hastalığı olanlar doktora danışmadan asla kullanmamalıdır. Hiçbir hastalığı olmayanlar da mutlaka uzman doktor kontrolünde kullanmayı tercih etmelidir. Her kişinin bünyesi farklı olduğundan hassasiyet ve ciddi komplikasyonlar yaratabilir.